Pulverfarve grøn 2 g

Vareid: 2267
Varenr.: 5060475077872
29,95kr.


Grøn “Ivy Green” pulverfarve fra det engelske firma Rainbow Dust. Denne støvfarve er fra deres “Powder colour” serie, der består af en række fine pulverfarver i mange forskellige farver.Denne farveserie er kendetegnet ved at den giver et langt mere glansfuld og skinnende resultat end dem man normalt kender fra fødevareindustrien.Brug vodka eller Isopropylalkohol for at lave spiselig maling. Produktet er 100% spiseligt.

Indeholder: E102 (AZO), E171, E133.

Påfør pulverfarve med en tør pensel på fondant, marcipan, chokolade, desserter og dekorationer eller bland den op med en smule alkohol og brug den som spiselig maling.

Pulverfarve er også velegnet til at blande i glasur eller chokolade, der så vil få farvenuancer fra den anvendte farve uden dog at blive helt indfarvet. Pulverfarve er derimod ikke velegnet til at indfarve marcipan, fondant mv. Her anbefaler vi i stedet pastafarver.

Alle farver er kosher og godkendt til alle religiøse grupper.